Czy warto kupować z pośrednikiem?

08-05-2021

Decydując się na zakup nieruchomości, należy zdecydować, czy będzie się prowadzić poszukiwania na własną rękę, czy skorzystać z pomocy pośrednika. Zarówno jedno, jak i drugie rozwiązanie ma swoje plusy i minusy. Chcąc podjąć decyzję, warto dokładnie dowiedzieć się, czym zajmuje się pośrednik i w czym może pomóc. Jak? Podpowiadamy.

Kim jest pośrednik?

Pośrednik w branży nieruchomości to osoba, która wspiera w procesie zakupu i sprzedaży mieszkania lub domu. Najczęściej pracują oni w biurach nieruchomości, które skupiają oferty o różnorodnych parametrach. Pomoc pośrednika może być nieoceniona, tak samo jak w przypadku zakupu samochodu czy innych artykułów codziennego użytku. Wiele osób rezygnuje z takiego wsparcia z uwagi na konieczność poniesienia dodatkowych kosztów. Należy pamiętać, że za wykonaną pracę pośrednikowi należy się wynagrodzenie. Część osób uważa, że zakup domu lub mieszkania nie jest trudnym zadaniem. Okazuje się jednak, że sprzedaż, zamiana, wynajem czy zakup nieruchomości mogą sprawić kłopot. Licencjonowany pośrednik dysponuje fachową wiedzą, która stanowi ogromny atut i ułatwienie w całym procesie obrotu nieruchomością.

W czym może pomóc pośrednik?

Kupując nieruchomość, nabywca musi liczyć się z koniecznością dokładnego sprawdzenia jej stanu prawnego. To jeden z wielu obowiązków pośrednika. Zakres jego pracy oczywiście jest znacznie szerszy i obejmuje wszelkie kwestie organizacyjne, ustalenie formuły negocjacji, kompletowanie dokumentów, tworzenie kroków transakcyjnych, a także pomoc przy zweryfikowaniu umowy przedwstępnej i końcowej.

Warto pamiętać, że prawo własności do nieruchomości mogą mieć nie tylko właściciele. Często może je mieć w ograniczonym zakresie również bank – zdarza się to w sytuacji, gdy nieruchomość została wybudowana/zakupiona na kredyt hipoteczny. W takiej sytuacji sprzedający z uzyskanych ze sprzedaży pieniędzy musi w pierwszej kolejności spłacić zobowiązanie wobec banku. Co więcej, nieruchomość może być obciążona służebnością czy dożywociem. Wszystkie informacje w tym zakresie powinny znajdować się w księdze wieczystej, jednak zdarzają się sytuacje, że nie są one w niej zapisane. Chcąc zyskać pewność, że stan prawny nieruchomości jest odpowiedni, a w przyszłości nie pojawią się niespodzianki, warto skorzystać z pomocy specjalistów. Do zebrania wszystkich informacji potrzebna jest solidna wiedza na temat źródeł ich poszukiwania.

Jakie są koszty pomocy pośrednika?

Wsparcie pośrednika w sprzedaży nieruchomości obejmuje szeroki zakres czynności. Pośrednik może podpowiedzieć, jaka była cena sprzedaży nieruchomości sprzedanych w okolicy. Wskaże, jak przygotować nieruchomość do sprzedaży, podpowie, jak wyeksponować jej atuty. Jego pomoc może być też nieoceniona w przygotowaniu ogłoszenia o sprzedaży/wynajmie mieszkania, może się zająć jego umieszczeniem, bądź wskazaniem najlepszego do tego miejsca. Zakres tych czynności wynika z faktu, że pośrednik nieruchomości dysponuje merytoryczną wiedzą o rynku i marketingu nieruchomości.

Wielu potencjalnych klientów zastanawia się również, jaki jest koszt współpracy z pośrednikiem nieruchomości. Jest to ustalane indywidualnie, kwota ta jest procentem od ceny transakcyjnej nieruchomości. Warto pamiętać, że wysokość wynagrodzenia można negocjować, istnieje zatem duże prawdopodobieństwo, że zostanie ona dopasowana do możliwości klienta. Koszt wynagrodzenia pośrednika pokrywa klient.

Czym kierować się przy wyborze pośrednika?

Decydując się na współpracę z pośrednikiem nieruchomości, należy dokładnie przeanalizować dostępną na rynku ofertę. Warto zapytać, czy wybrane biuro nieruchomości i pośrednik uzyskali odpowiednie licencje. Dobrze również dowiedzieć się, czy pośrednik ma wykupione ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej oraz sprawdzić opinie innych klientów korzystających z jego wsparcia.

Czy pomoc pośrednika jest konieczna? Pozostawiamy to do indywidualnej oceny.  Chcąc zyskać pewność, że poszukiwanie nieruchomości do zakupu czy też jej sprzedaż przebiegną sprawnie i prawidłowo – warto rozpocząć współpracę ze specjalistami. Wspierają oni bowiem w procesie przygotowywania ogłoszenia, ale też dopełniania wszelkich formalności związanych z zawarciem umowy i przeprowadzeniem transakcji. Jeśli chcesz wiedzieć, jak wygląda praca z pośrednikiem, zadzwoń, skontaktuj się lub napisz e-mail.