„Pomoc frankowiczom”. Pod takim hasłem rusza akcja NRA

05-10-2017

Frankowicze otrzymają pomoc prawną. Naczelna Rada Adwokacka rozpoczęła akcję Pomoc frankowiczom.

W ramach organizowanej przez Naczelną Radę Adwokacką akcji Pomoc frankowiczom, osoby posiadające kredyty w szwajcarskiej walucie, będą mogły uzyskać pomoc prawną. Kampania rozpoczęła się 5 października br. i jest adresowana do frankowiczów, którzy swoje zobowiązania finansowe zaciągnęli w latach 2007-2008. W trakcie porad prawnych kredytobiorcy zostaną również poinformowani co do przysługującej im obrony na etapie sądowym i przedsądowym.

Podjęte przez Rzecznika Finansowego i Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów dyskusje dotyczące obecnej sytuacji frankowiczów pozytywnie wpłynęły na sytuację kredytobiorców posiadających kredyt we frankach. Nie określono jednak jednorodnej linii orzecznictwa, która zagwarantowałaby im wygraną w sądzie. Jedną z przyczyn jest działalność nieprofesjonalnych podmiotów.

Jak tłumaczy zastępca przewodniczącego komisji ds. wizerunku zewnętrznego i ochrony prawnej przy NRA oraz koordynator akcji Grzegorz Prigan

"Spraw związanych z tzw. kredytami frankowymi nie da się rozwiązać za pomocą krótkiej porady prawnej, dlatego też takiego rozwiązania nie proponujemy. Oferujemy jednak poprowadzenie spraw kredytobiorców, za które trzeba będzie zapłacić według stawki konkretnego adwokata, do którego zgłosi się kredytobiorca. Nasza akcja ma ułatwić „frankowiczom” kontakt z profesjonalnymi prawnikami, którzy rozumieją skomplikowaną materię związaną z prawem bankowym, waloryzacją czy klauzulami abuzywnymi."

Ze względu na to, że kampania nie jest obowiązkowa, swoje usługi będą świadczyć jedynie adwokaci, którzy wyrażą chęć uczestnictwa w projekcie. Lista ponad 600 prawników z całej Polski uczestniczących w przedsięwzięciu jest dostępna na stronie adwokatura.pl.

Źródło: KRN.pl | 2017-10-05