Mieszkaniowy problem Polaków to jakość lokali

05-10-2017

Światowy Dzień Mieszkalnictwa stał się okazją do dyskusji na temat problemów mieszkaniowych Polaków.

Obchodzony 2 października Światowy Dzień Mieszkalnictwa ma na celu zwrócenie uwagi na prawo do mieszkania w godnych warunkach. W związku z tym dzień ten był obchodzony w Polsce pod hasłem Mieszkanie potrzebne od zaraz. Obchody stały się okazją do poruszenia problematycznych kwestii związanych z mieszkalnictwem. Jak zauważa gość radiowej Jedynki dr Barbara Audycka z Fundacji Habitat for Humanity Poland, w Polsce problemem nie jest ilość mieszkań, ale ich jakość. W przypadku wielu lokali zamieszkiwanie ich staje się niemożliwe lub utrudnione ze względu na panujące w nich warunki. Często brakuje odpowiednio działającego systemu kanalizacyjnego lub właściwego ogrzewania.

Kolejnym aspektem utrudniającym Polakom znalezienie odpowiedniego lokum jest ich dostępność cenowa, co w odniesieniu do zarobków niejednokrotnie uniemożliwia odpowiednie zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych. Gość Polskiego Radia zauważa, że problem ten jest obserwowany najczęściej w dużych miastach, gdzie ceny lokali są najwyższe, przez co młodych ludzi nie stać na zakup własnego mieszkania. Barbara Audycka twierdzi, że choć w obrębie warunków społeczno-ekonomicznych nastąpiła poprawa, gminy wciąż borykają się z deficytem mieszkań, gdyż nie dysponują wystarczającym zasobem mieszkaniowym, pozwalającym na zapewnienie wszystkim potrzebującym lokali socjalnych i komunalnych.

Tegoroczny Światowy Dzień Mieszkalnictwa obchodzony pod hasłem Mieszkanie potrzebne od zaraz skupiał się wokół bezdomności i sposobów jej zapobiegania.

Źródło: Polskie Radio | 2017-10-05
krn.pl