Porady i artykuły

„Pomoc frankowiczom”. Pod takim hasłem rusza akcja NRA

05-10-2017

Frankowicze otrzymają pomoc prawną. Naczelna Rada Adwokacka rozpoczęła akcję Pomoc frankowiczom.

Mieszkaniowy problem Polaków to jakość lokali

05-10-2017

Światowy Dzień Mieszkalnictwa stał się okazją do dyskusji na temat problemów mieszkaniowych Polaków.

Najem z nowym opodatkowaniem

04-10-2017

Rząd podjął decyzję o zmianie warunków opodatkowania najmu. Ryczałt będzie uzależniony od kwoty dochodu.

Tendencje na rynku mieszkaniowym we Wrocławiu - Raport NBP

10-08-2017

"W I kwartale 2017 r. w sytuacji ekonomicznej Wrocławia widoczne były pozytywne sygnały obserwowane w poprzednich okresach. Stopa bezrobocia rejestrowanego na koniec grudnia 2016 r. obniżyła się do rekordowo niskiego poziomu 2,8%. Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w I kw. 2017 r. wyniosło ponad 4,7 tys. zł i wzrosło w skali roku o 4,5%." - pisze NBP w swoim najnowszym raporcie.

TOP 5 na co zwrócić uwagę aby przygotować mieszkanie przed prezentacją nieruchomości

10-06-2016

Przygotuj swoje mieszkanie do sprzedaży wraz z licencjonowanym Pośrednikiem.

On podpowie Ci, na co zwracają uwagę potencjalni Klienci, czego oczekują.

OTO NIERUCHOMOŚĆ - Recepta jak sprzedawać i nie zwariować !!?

10-06-2016

Każda oferta dostępna na rynku nieruchomości powinna być wyjątkowa. Dostrzeżenie jej wyjątkowości i wypromowanie na rynku to jedno z zadań Pośrednika – ale czy na pewno?

Jak sprzedałem mieszkanie w 10 dni

10-06-2016

Ta historia, jest ciekawa, ponieważ właściciele mieszkania, o którym piszę, rozpoczęli sprzedaż jak się okazało już 1,5 roku temu. Początkowo sami. To znaczy bez pośredników, ale bez skutku. 

Po czasie zmienili decyzję i rozpoczęli współpracę z biurami nieruchomości, podpisując umowy otwarte czyli niewiążące, a było ich, jak później naliczyłem dwanaście.

I co się działo? I dalej nic...

OTO 10 PRZYKAZAŃ DLA SPRZEDAJĄCEGO

23-05-2016

 10 przykazań dla Sprzedających mieszkanie, nie o tym co musisz zrobić, ale o tym czego robić nie możesz, jeżeli naprawdę chcesz sprzedać swoje mieszkanie.

Szczęśliwe zakończenie kupna nieruchomości.

20-05-2016

Z Panią Moniką Kamińska staram się umówić od kilku dni. Ale ciągle napotykamy jakieś przeszkody.

Wiadomo, wszyscy mamy mnóstwo obowiązków, praca, wychowywanie dzieci, zajęcia pozalekcyjne, i obowiązkowy sport …..

W końcu udaje się, spotykamy się w jej mieszkaniu w okolicach Placu Grunwaldzkiego we Wrocławiu. Stara kamienica z lat dwudziestych ubiegłego wieku zaprojektowana przez Theo Effenbergera.

Jak bezpiecznie kupić nieruchomość? Z pośrednikiem czy bez?

20-05-2016

Na rynku nieruchomości dokonuje się różnorakich transakcji. Dobro którym obracamy – nieruchomość – jak wiadomo, to dobro materialne o znacznej wartości.

Niejednokrotnie inwestujemy cały majątek swojego życia, zaciągamy wieloletnie zobowiązania finansowe w postaci kredytów czy pożyczek, wiążemy z nieruchomością swoje życiowe plany.

Być rentierem …. Kilka słów, jak zadbać o to, aby inwestycja w nieruchomości nie okazała się niewypałem ….

20-05-2016

Inwestowanie w nieruchomości to pozornie najbezpieczniejszy sposób na ulokowanie kapitału .
Do lamusa odeszły czasy zamrażania funduszy na kontach bankowych.
Co niektórzy za najpewniejsze skarbonki wciąż oczywiście traktują własne szuflady.
Większość przedsiębiorców decyduje się jednak na nieco bardziej rentowne zaangażowanie swojego kapitału.
Opcji na rynku i pomysłów oczywiście jest wiele.
Wciąż jednak najpopularniejsze są inwestycje w nieruchomości.
Nie wszystkie jednak są udane …..

Rozrywkowy sąsiad ! O problemach z hałasliwymi lokatorami….

20-05-2016

Studenckie życie rządzi się swoimi prawami.
Szaleńcze imprezy do białego rana, odgłosy kobiecych szpilek , integracje balkonowe z grillem w tle …
Rozchodząca się woń „dziwnych” ziołowych zapachów ☺, tytoniu.
Właściciele sąsiednich lokali chcąc nie chcąc uczestniczą w imprezie …
Liczne upomnienia nie odnoszą żadnego rezultatu.

Pułapki w umowach najmu lokali mieszkalnych. Drobna przestroga dla właścicieli nieruchomości.

20-05-2016

Koniec wakacji to okres szczególnie gorący jeśli chodzi o zawieranie transakcji wynajmu nieruchomości na cele mieszkalne.
Wielu właścicieli wykorzystać chce ten moment na korzystne ulokowanie kapitału.
Inwestowanie w nieruchomości pod wynajem cieszy się coraz większą popularnością.
Niestety, brak należytego zabezpieczenia swoich interesów przez właściciela nieruchomości w umowie najmu może być źródłem problemów i doprowadzić do tego, że z naszym lokatorem nie będziemy mogli uporać się przez lata.

Za co pośrednik bierze pieniądze?

20-05-2016

To pytanie, które zadają sobie i kupujący i sprzedający. Często klienci mówią, że pośrednik bierze pieniądze "za nic" albo, że "tylko za wskazanie adresu". Niestety, to powszechna opinia o tych, którzy wykonują "usługi niematerialne". Jeśli nie widać uszytej sukienki, wstawionego okna lub pomalowanej ściany, wydaje się, że taki wykonawca zlecenia nic dla nas nie robi. 
Za co więc pośrednik bierze pieniądze? – ZA BEZPIECZEŃSTWO TWOJEJ TRANSAKCJI !

Umowa na wyłączność

20-05-2016

Klient podpisując umowę na wyłączność zobowiązuje się do współpracy wyłącznie z jednym pośrednikiem. Dzięki takiej deklaracji pośrednik ma pewność, że jeśli transakcja dojdzie do skutku otrzyma wynagrodzenie za swoją pracę i poniesione nakłady finansowe na promocję oferty. W związku z tym na swój koszt promuje daną ofertę w prasie i w Internecie, dzieli się nią z innymi pośrednikami poprzez system wymiany ofert - MLS DOSPON i prowadzi wszelkie działania mające na celu zamknięcie z sukcesem transakcji dotyczącej danej nieruchomości.

Dla Sprzedajacego - DOSPON radzi

20-01-2016

Jak sprzedać mieszkanie i nie stracić na tym. ? Jak ocenić czy kupujący rzeczywiście ma środki ? Jakie dokumenty są potrzebne? Jakie podatki trzeba zapłacić? ….. itd. Słowem sprzedaż mieszkania to wcale nie taka prosta sprawa. Wiąże się nie tylko z ryzykiem nieudanej transakcji ale również z emocjami jakie jej towarzyszą. Zamiast eksperymentować najlepiej zwrócić się do kogoś, kto ma doświadczenie czyli do pośrednika w obrocie nieruchomościami PFRN.  Licencja ta jest potwierdzeniem niezbędnej wiedzy potrzebnej do prawidłowego i bezpiecznego przeprowadzenia transakcji ! 

Dla Kupującego - DOSPON radzi

20-01-2016

Jak kupić mieszkanie , jakie dokumenty są potrzebne, co trzeba sprawdzić żeby transakcja była bezpieczna i wreszcie jak to wszystko przetrwać. To pytania jakie stawia sobie każdy kupujący. Wbrew pozorom kupno mieszkania to wcale nie taka prosta sprawa. Tak więc zamiast eksperymentować najlepiej zwrócić się do kogoś , kto ma doświadczenie w takich sprawach. Nie tylko doradzi czy dane mieszkanie jest warte ceny ale również dokładnie sprawdzi jego stan prawny i wyeliminuje wszelkie zagrożenia. Taką osobą jest licencjonowany pośrednik w obrocie nieruchomościami PFRN. Licencja ta jest potwierdzeniem niezbędnej wiedzy potrzebnej do prawidłowego i bezpiecznego przeprowadzenia transakcji ! 

Karta praw klienta pośrednika

01-01-2016

Kartę Praw Klienta Pośrednika w Obrocie Nieruchomościami została przyjęta przez uczestników XII Kongresu polskiej Federacji Rynku Nieruchomości w listopadzie 2006 roku. Projekt został stworzony po to, aby usługi jakie świadczą pośrednicy zrzeszeni w PFRN, były na jak najwyższym poziomie.

Kupujący używane mieszkanie musi zapłacić podatek PCC

10-06-2015

Kupujący mieszkanie na rynku wtórnym muszą zapłacić PCC. Nie zawsze będzie to procent liczony od rzeczywiście zapłaconej ceny. Decyduje bowiem wartość rynkowa

Podatek za korytarze i części wspólne bloku

13-07-2015

Od 1 stycznia 2016 roku będą obowiązywać nowe przepisy dotyczące podatku od nieruchomości. Najniższych stawek nie będzie już można zapłacić w ratach. Fiskus wyciągnie rękę po daninę za wspólne pomieszczenia.