Wady i zalety nieruchomości w centrum miasta

08-05-2021

Zakup mieszkania jest poważną decyzją. To nie tylko duża inwestycja, lecz przede wszystkim wybór na lata. W ofercie mieszkań, zarówno z rynku pierwotnego, jak i wtórnego, znajdują się nieruchomości z lokalizacją w centrum miasta i te mieszczące się na jego obrzeżach. Część osób intuicyjnie chce wybrać mieszkanie z pierwszej kategorii. Jakie wady i zalety mają nieruchomości w centrum miasta? Podpowiadamy, jak podjąć decyzję.

Zalety mieszkań w centrum miasta

Centra miast – zarówno mniejszych, jak i większych – tętnią życiem. To tutaj znajdują się wszelkiego rodzaju lokale usługowe, od restauracji, kawiarni, kin po wiele innych. Taka dogodna lokalizacja sprawia, że wieczory są pełne ludzi – nie tylko turystów, ale też „tubylców”. Osoby, które mieszkają na tym terenie, nie muszą pokonywać dużych odległości, by zaplanować wieczorne wyjście. Dodatkowo nie muszą martwić się dojazdem – na obrzeża miast nie zawsze dociera komunikacja miejska, a długie podróże taksówką mogą być kosztowne.

Głównymi zaletami mieszkań w centrach miast są:

  • bliskość atrakcji, w tym kin, teatrów, galerii handlowych i innych;
  • bliskość placówek oświatowych, sklepów, urzędów, szpitali;
  • komfortowa komunikacja miejska, przekładająca się na brak konieczności użytkowania auta.

W centrach miast dużo częściej można też znaleźć starsze nieruchomości, najczęściej są to mieszkania w kamienicy. Tego typu nieruchomości mają zdecydowanie wyższą wartość niż mieszkania w nowym budownictwie. Wyróżniają się również innymi parametrami. Z uwagi na fakt, że były budowane przy wykorzystaniu cegły i lepszych jakościowo materiałów budowlanych, skutecznie wyciszają dźwięki z zewnątrz, ale też te rozchodzące się pomiędzy lokalami. Niestety w związku z tym, że mają wiele lat, często wymagają przeprowadzenia generalnych remontów.

Jakie wady mają mieszkania w centrum miasta?

Szereg wspomnianych udogodnień zachęca do zakupu. Warto jednak pamiętać, że mieszkanie w centrum może mieć również minusy. Te zależą od konkretnej nieruchomości, jednak należy pamiętać, że centrum to miejsce, które przyciąga turystów. W efekcie zarówno w dzień, jak i w nocy może być głośno. Hałas jest spowodowany dużym ruchem samochodów i pieszych, ale też komunikacją miejską. Spory ruch przekłada się również na jakość powietrza – duża liczba samochodów i pojazdów komunikacji miejskiej generuje szkodliwe spaliny. Powietrze znacząco pogarsza się również w okresie zimowym, kiedy obowiązuje sezon grzewczy. Tak niskie jakościowo powietrze negatywnie wpływa na stan zdrowia mieszkańców.

Sporą wadą mieszkań w centrum jest ich cena – z uwagi na fakt, że cieszą się dużym zainteresowaniem, są kosztowne. Pomimo że kamienice są stosunkowo stare, są też drogie. Inwestorzy doceniają je jednak jako dające możliwość ulokowania środków i uzyskania znaczących zysków.

Które rozwiązanie wybrać? Podjęcie decyzji jest trudne, musi być ona bowiem przemyślana i uwzględniać preferencje mieszkańców, tryb ich życia, liczbę członków rodziny oraz ich wiek. Lokalizacja powinna ułatwiać dojazd do pracy, rozwijanie zainteresowań czy też transport dzieci do szkoły i innych placówek.