Parter czy poddasze, z ogródkiem czy tarasem?

08-05-2021

Zakup domu wiąże się z koniecznością podjęcia wielu, często niełatwych decyzji. Kluczowa jest kwestia lokalizacji nieruchomości, ale równie ważne są ustalenia dotyczące samego projektu. Wśród dostępnych rozwiązań znajdują się zarówno te klasyczne, jak i nowoczesne, wersje parterowe oraz z poddaszem, projekty z ogródkiem bądź tarasem. Które wybrać i czym kierować się przy podjęciu decyzji? Wyjaśniamy poniżej.

Parter czy poddasze – ile kondygnacji domu wybrać?

Na etapie projektowania nieruchomości należy zastanowić się nad liczbą kondygnacji domu. Przyszli właściciele muszą zdecydować, czy obiekt ma być parterowy, czy też ma mieć dodatkowo poddasze. Warto pamiętać o tym, że na podjęcie tej decyzji mogą mieć wpływ nie tylko własne upodobania i oczekiwania, ale również czynniki zewnętrzne. Inwestor powinien sprawdzić miejscowy plan zagospodarowania terenu i warunki zabudowy określone przez gminę. Konieczne jest również sprawdzenie wymiarów działki i porównanie ich z wymaganiami projektu – czy jej powierzchnia jest wystarczająca do postawienia domu? Należy też określić własne potrzeby i wymagania. Najważniejsze są zalecenia miejscowego planu zagospodarowania – to one narzucają główne parametry przyszłej nieruchomości i to z nimi musi być ona zgodna.

Zalety domu parterowego

Zarówno dom parterowy, jak i ten z poddaszem ma swoje wady i zalety. Wybierając dom parterowy, należy pamiętać o tym, że takie domy buduje się na większych działkach. Opcję tę wybierają osoby, które chcą mieć dostęp do wszystkich pomieszczeń na jednym poziomie. Nie ma w takim budynku schodów ani innych przeszkód, które mogą stanowić utrudnienie dla osób starszych i niepełnosprawnych. Ważnym plusem tego typu rozwiązania jest także krótki czas budowy – najczęściej są to obiekty o prostej bryle, której postawienie nie jest skomplikowane. Dodatkowo w tego typu domach nie ma konieczności wykonywania stropów – pozwala to zaoszczędzić nie tylko czas, ale również pieniądze. Warto dodać, że domy parterowe najczęściej mają prosty układ komunikacyjny, dzięki czemu są wyjątkowo funkcjonalne. Wbrew obawom niektórych, tego typu nieruchomości mogą zostać wyposażone w pomieszczenia zarówno mieszkalne, jak i gospodarcze.

Zalety domu z poddaszem

Część osób decyduje się na budowę domu parterowego z poddaszem użytkowym. Jego konstrukcja pozwala wyodrębnić część dzienną i nocną nieruchomości. Z uwagi na rozkład pomieszczeń wielu uważa, że to optymalne rozwiązanie, pozwalające zapewnić domownikom wygodę i komfort mieszkania. W porównaniu z innymi typami domów takie budynki są o wiele bardziej ekonomicznym wyborem – nie wymagają tak dużej działki, jak domy parterowe, ani wykonania wyższej zabudowy, jak w przypadku domów piętrowych. Często mają one również mniejszą powierzchnię dachu, co znacznie zmniejsza koszty.

Dom z ogródkiem czy tarasem?

Właściciele mieszkań w blokach często muszą zdecydować, czy wybierają nieruchomość z ogródkiem, czy z tarasem. Ogródek to niewątpliwie marzenie wielu osób. Z uwagi na ich oczekiwania, deweloperzy coraz częściej oferują lokale wzbogacone o niewielką zieloną działkę. Warto pamiętać o tym, że ogródek, zarówno w przypadku bloków, jak i domów szeregowych, jest dostępny tylko dla właścicieli lokali znajdujących się na parterze. Należy mieć na uwadze, że taka lokalizacja może wiązać się ze zwiększonym hałasem i ruchem. Rozwiązanie to ma jednak swoje plusy – właściciele mogą zagospodarować przestrzeń, zasadzić drzewa, kwiaty czy też zaaranżować miejsce wypoczynku na świeżym powietrzu. To z kolei umożliwia organizowanie spotkań z bliskimi, ale też nawiązywanie sąsiedzkich relacji. Niestety w przypadku wielopiętrowych bloków należy liczyć się z tym, że właściciele mieszkań położonych wyżej ,mogą zaglądać z góry i widzieć, co dzieje się w ogrodzie. Rozwiązaniem jest wykonanie zadaszenia, które pozwoli choć w części zachować prywatność.

Drugim wariantem są mieszkania z tarasem. Pozwalają one spędzać czas na świeżym powietrzu, organizować spotkania i wypoczywać. Co ważne – taras może być dowolnie zagospodarowany. Wyposażony w meble, może przypominać letni salon, ale też można go wzbogacić o skrzynki z warzywami, owocami czy ziołami. W porównaniu z ogrodem, tarasy nie są tak wymagające. Nie jest konieczna regularna pielęgnacja, czy koszenie. Można je też wzbogacić o nawierzchnię ze sztucznej trawy i stworzyć doskonałe miejsce do zabawy dla dzieci. Właściciele muszą jednak pamiętać o tym, że taras wymaga zapewnienia odpowiedniej hydroizolacji. Dodatkowo na jego powierzchni będą się zbierać wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia, w tym liście. Z tego względu w chłodne i deszczowe dni należy zadbać o odpowiednie zabezpieczenie wyposażenia.